Ceny zbóż, notowania, aktualności

Klęska suszy na Pomorzu

Klęska suszy na Pomorzu
Straty spowodowane lipcową suszą w gospodarstwach rolnych na Pomorzu Zachodnim przekroczą 300 mln złotych – szacuje powołana przez wojewodę komisja.

Jej przewodniczący Dariusz Kłos powiedział PAP, że wnioski o oszacowanie strat przysłało 12 tys. rolników. W Zachodniopomorskiem jest 37 tys. gospodarstw.

 – Ponad 7 tys. wniosków już rozpatrzyliśmy i oszacowaliśmy wielkość strat. Łącznie to na razie 155 mln złotych – dodał.

Według szacunków komisji w całym regionie straty z powodu suszy wyniosą około 320 mln złotych.

Jak mówi Kłos, ucierpiało "wszystko po trochu", ale najbardziej zboża jare. W niektórych przypadkach straty sięgają nawet 100 procent. Średnio w regionie rolnicy stracili z powodu suszy połowę zbiorów. Nieco lepiej jest z uprawami ziemniaków i buraków, straty szacowane są na 35–40 procent.

 – To wyjątkowy rok, nawet jak była akcja susza, nigdy nie wpłynęło do nas aż tyle wniosków. Bywało po 5–6 tysięcy, ale nigdy tyle – podsumował Kłos.

Dodał, że szacowanie strat powinno się zakończyć najpóźniej w pierwszych dniach września. Potem, zgodnie z przepisami, dane o ich wielkości przesyłane są do wojewody, który następnie informuje resort rolnictwa. Ministerstwo uruchamia procedury przyznawania kredytów klęskowych czy pomocy socjalnej oraz określa wielkość ewentualnych kwot dla poszczególnych rolników.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności