Ceny zbóż, notowania, aktualności

Znowu spadły ceny drobiu

Znowu spadły ceny drobiu
Kilku tygodniowy okres odrabiania strat, które ponieśliśmy na początku roku, już za nami, teraz znów sprzedajemy po kosztach - mówią drobiarze.

Ten tydzień przyniósł gwałtowne obniżki cen. 5 złotych 30 groszy za kilogram tuszek z kurczaka to już historia. Teraz obowiązująca cena to nieco ponad 4 i pół złotego i tylko kwestią czasu będą spadki cen drobiowego żywca. Producenci na razie nie załamują rąk, bo ratuje ich wzmożony eksport. Ale tą sytuację może skutecznie popsuć ptasia grypa. Jeszcze jej nie ma, ale Inspektorat Weterynarii ma już pierwsze sygnały z poszczególnych rejonów Niemiec i Holandii o zakazie wypuszczania drobiu, a to niechybnie oznacza powrót choroby.

Gdyby doszło do sytuacji, w której zostaną zamknięte granice polski rynek nie będzie w stanie wchłonąć góry drobiowego mięsa. Tym bardziej, że już teraz mamy problemy z zagospodarowaniem krajowej produkcji.

Na razie eksport kwitnie - z dwóch powodów. Bardzo wysokiej jakości mięsa i bardzo niskiej w porównaniu z europejskimi, cenie drobiu. Kilogram krajowych tuszek z kurczaka jest tańszy od średniej europejskiej o ponad pół euro.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności