Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drożeje zboże

Drożeje zboże
Na rynku zbóż nerwowa atmosfera. Ci, którzy chcą kupić ziarno, narzekają na wysokie ceny i małą podaż. Pogoda tego lata utrudniła żniwa i spowodowała mniejsze zbiory. Wpłynęła także negatywnie na jakość ziarna – duża część to zboże porośnięte.

Rolnicy, którym udało się zebrać plony i mają je gdzie przechować, nie śpieszą się ze sprzedażą. Czekają na dalszy wzrost cen. Już teraz zboże drożeje, zwłaszczapszenica. W tej sytuacji opłacalny stał się import ze Słowacji, Węgier i Czech.

Jakie szkody wyrządziła w zbiorach zbóż susza, jeszcze dokładnie nie wiadomo. Kończy się szacowanie strat. W Lubuskiem np. ustalono, że ucierpiały gospodarstwa 9 tys. rolników. W całej UE, według dotychczasowych prognoz, zbiory będą o 9 mln ton niższe, co oznacza spadek o 3,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najbardziej susza zaszkodziła plonom w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech.

Ceny zbóż w Polsce są coraz bliższe średnim notowaniom w UE. Kukurydza kosztuje np. w kraju przeciętnie 116 euro za tonę, w Unii – 120 euro, za pszenicę w Polsce trzeba zapłacić 110 euro, a w UE – 113 euro za tonę.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności