Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mąka i pieczywo drożeją jak szalone

Mąka i pieczywo drożeją jak szalone
Młynarze zapowiadają, że mąka w tym roku zdrożeje nawet o 60 proc. To oznacza także wzrost cen pieczywa i makaronów.

Od dziś mąka z Polskich Młynów, największego krajowego producenta, drożeje z 60 gr za 1 kg do 65 gr. Adam Tański, prezes PM, tłumaczy, że to z powodu wzrostu cen zbóż, które rolnicy bez opamiętania windują w górę. - Na przednówku kupowaliśmy pszenicę po 410 zł za tonę, teraz oferujemy 440 zł i nie możemy kupić, bo wszyscy czekają na wzrost cen. Poczekamy z tą ofertą do najbliższego poniedziałku, jeśli skup nie ruszy pełną parą, to podniesiemy cenę skupu zbóż, a w konsekwencji i cenę mąki - mówi.

Żaden młynarz nie chce dziś powiedzieć, o ile może ostatecznie wzrosnąć cena mąki. Twierdzą, że to będzie zależało od rolników - przy jakim poziomie cen skupu zaczną wreszcie masowo sprzedawać zboże. Już teraz według nich na Dolnym Śląsku i Zamojszczyźnie za dobrą jakościowo pszenicę trzeba zapłacić po 560 zł za tonę, czyli o połowę więcej niż rok temu.

Rolnicy twierdzą, że to młynarze wykorzystują sytuację, by zwiększyć swoje dochody. Wiadomo, że w tym roku rolnicy zbiorą mniej ziarna, więc ceny powinny pójść w górę. Zbiorom zaszkodziła najpierw susza, a potem deszcze. Przerwały żniwa, kiedy na polach w całym kraju zostało jeszcze ok. 40 proc. zbóż. Ziarno będzie złej jakości i może się w ogóle nie nadawać na mąkę. - Nie panikujmy, poczekajmy na koniec żniw z liczeniem strat - uspokaja Zbigniew Kaszuba, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż. - Ziarno zebrane w czasie suszy jest doskonałej jakości, ciągle nie wiemy, co i ile jeszcze zbierzemy. Dziś nie ma żadnego powodu, by mąka drożała, przecież każdy młyn ma blisko miesięczne zapasy ziarna kupowanego tanio na przednówku.

Jednak piekarze i makaroniarze alarmują, że cena mąki już wzrosła - przeciętnie o 20 proc. w ciągu ostatniego tygodnia. A większość młynarzy każe im się przygotować na kolejne podwyżki. Największy młyn na Pomorzu Zachodnim, w Stoisławiu, od dziś podnosi cenę mąki z 61 gr do 71 gr za 1 kg (o 16 proc.), Młyn w Łasinie już w zeszłym tygodniu podniósł cenę z 64 na 76 gr (o 21 proc.), a wczoraj zapowiedział, że poniżej 80 gr mąki nie sprzeda. Młyn Potocki chce już za mąkę 90 gr, a są i takie, których oferty przekraczają 1 zł za kg.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności