Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadek cen na rynku wołowiny zatrzymany

Spadek cen na rynku wołowiny zatrzymany
Wiele zakładów w ten tydzień weszło już z nowymi, wyższymi cennikami. Ale do poziomu z przełomu czerwca i lipca jeszcze sporo brakuje.

To było chyba pierwsze załamanie cen skupu żywca wołowego od wejścia do Unii Europejskiej - mówią w zakładach. Spadły ceny na rynkach zagranicznych, bo w czasie upałów popyt na mięso wyraźnie osłabł.

Tymczasem polscy rolnicy przestraszeni suszą i w konsekwencji brakiem pasz masowo zaczęli odstawiać krowy. I tu spadek cen był najbardziej gwałtowny.

W niektórych firmach w ciągu 2 tygodni sięgną blisko złotówki. Najmniej zmieniły się ceny jałówek ale ich skupuje się zaledwie kilkanaście procent.

Teraz sytuacja wraca do normy, przy ulewnych deszczach hodowcy zapomnieli o suszy. Rosną także zamówienia zagranicznych odbiorców.

Jesienią, jak prognozują przetwórcy, podaż krów znów wzrośnie.

Najmniej za żywiec wołowy płacą teraz zakłady kupujące tylko pod potrzeby krajowego rynku. Tam obowiązują nawet kilku tygodniowe zapisy. Firmy z kontraktami eksportowymi mimo niskiego kursu euro i tak mogą pozwolić sobie na wyższe stawki.

Na targowiskach największe różnice są w cenach cieląt. W Nowym Mieście na Mazowszu w zeszłym tygodniu można je było kupić od 6 do 14 złotych za kilogram.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności