Ceny zbóż, notowania, aktualności

Drobimex kończy budowę pierwszych ferm rodzicielskich

Drobimex kończy budowę pierwszych ferm rodzicielskich
W gminie Osina w miejscowości Węgorza Drobimex kończy budowę pierwszego bloku ferm reprodukcyjnych zwanych też rodzicielskimi, składającego się z czterech kurników przeznaczonych do odchowu młodych stad.

Na początku września trafią tam do odchowu pierwsze pisklęta, które po 20 tygodniach przeniesione zostaną do budowanego obecnie kolejnego bloku ferm produkcyjnych, gdzie dorosłe już kury będą znosić jaja wylęgowe. W precyzyjnie zaplanowanym procesie inwestycyjnym Drobimex do końca czerwca przyszłego roku wybuduje łącznie 3 fermy rodzicielskie, w tym jedną odchowu i dwie produkcyjne. Jaja z ferm produkcyjnych trafią do nowego, oddanego do użytku jesienią ubiegłego roku Zakładu Wylęgu Drobiu w Goleniowie. W budowę ferm reprodukcyjnych niemiecki właściciel Drobimexu zainwestuje prawie 20 mln zł. Ten drugi etap inwestycji pozwoli na dalszy rozwój szczecińskiej spółki oraz udoskonalanie wdrożonego systemu bezpieczeństwa produkcji.

 - Zwiększenie produkcji oraz zatrudnienia będzie możliwe także dzięki planowanej rozbudowie wydziału przetwórstwa w Goleniowie oraz budowie w kolejnych latach wytwórni pasz i rozbudowie bazy surowcowej - mówi Bodo Engling, prezes firmy.

Fermy rodzicielskie oraz nowy zakład wylęgu drobiu, wytwórnia pasz, a także nowi hodowcy, którzy będą współpracować z Drobimexem staną się częścią istniejącego systemu bezpieczeństwa tej firmy, w którym podstawowym założeniem jest gwarancja pochodzenia surowca.

Dostawy kontraktowe

100 proc. surowca pochodzi od dostawców kontraktowych, współpracujących z firmą od wielu lat, którzy otrzymują pisklęta do tuczu wyłącznie z nowej wylęgarni Drobimexu. W związku z tym do zakładu ubojowego i przetwórczego nie trafia żaden surowiec obcego pochodzenia z tzw. "wolnego rynku". Drobimex może w każdej chwili kontrolować hodowców, sposób żywienia i opieki weterynaryjnej kurcząt. Takie zamknięte systemy, coraz częściej stosowanew Europie pozwalają stwierdzić z jakiej fermy i od jakiego hodowcy pochodziło mięso każdego kupionego produktu.

 - Nowy Zakład Wylęgu Drobiu kosztował 18 mln zł, które zainwestował niemiecki właściciel. Zakład rocznie będzie produkował docelowo 37 mln piskląt, które później trafią do ferm hodowców związanych kontraktami z Drobimexem. Nowy zakład został tak zaprojektowany, aby w przyszłości mógł zostać rozbudowany w celu zwiększenia produkcji. W zakładzie obecnie pracuje 20 osób, jednak dzięki tej inwestycji możliwy jest dalszy rozwój bazy surowcowej i stworzenie nowych miejsc pracy, które powstaną po uruchomieniu kolejnych ferm drobiu w naszym regionie. Stałe umowy współpracy mogłoby podpisać nawet 220 hodowców, posiadających fermy w odległości do od Drobimexu. Obecnie trwają rozmowy na ten temat - dodaje prezes.

Dzięki nowym inwestycjom coraz więcej ogniw produkcyjnych Drobimexu przechodzi pod bezpośrednią kontrolę jakościową tej spółki. Umacniać to będzie poczucie bezpieczeństwa klientów tej szczecińskiej firmy.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności