Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE przewiduje niższe zbiory po fali lipcowych upałów

UE przewiduje niższe zbiory po fali lipcowych upałów
Unia Europejska skorygowała w dół prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów zbóż mówiąc, że fala lipcowych upałów "znacząco odbiła się" na uprawach.

Całkowita produkcja zbożowa będzie o 9 mln ton niższa, co oznacza spadek o 3,6 procenta w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wg UE, najbardziej dotknie to (spadek) Niemcy, Polskę, Wielką Brytanię, Francję i Włochy.

W porównaniu z rokiem 2005 zbiory kukurydzy będą niższe o 5,1 procenta, ziemniaków – o 4,3 procenta, buraków cukrowych – o 3 procenty i jęczmienia – o 2 procenty.

Rzeczniczka UE Antonia Mochan odmówiła spekulacji na temat tego, jak niższe zbiory mogą wpłynąć na ceny artykułów, podkreślając, że prognozy mogą się różnić od rzeczywistych zbiorów.

 – Każda zmiana cen musi wynikać z rzeczywistych zbiorów, a nie z szacunków i prognoz, jakie formułujemy – powiedziała rzeczniczka.

W porównaniu z suszą z roku 2003 obecna, jak mówi Komisja Europejska, pogorszyła zbiory na większym obszarze, lecz spadek produkcji nie jest tak dotkliwy jak przed trzema laty.

Źródło: Puls Biznesu

Powrót do aktualności