Ceny zbóż, notowania, aktualności

Susza przyspieszyła zbiory rzepaku

Susza przyspieszyła zbiory rzepaku
Sucho i gorąco, to powód rozpoczętych z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem żniw rzepakowych. Pierwsze partie nasion trafiły już do zakładów tłuszczowych, ale negocjacje cen wciąż trwają. Najczęściej zakłady proponują stosują dziś stawkę 950 złotych za tonę, średnio o 20 złotych więcej niż jeszcze kilka dni temu.

Kurs euro z ostatnich dni powyżej 4 złotych to dla naszych producentów dobra wiadomość. Bowiem wyznacznikiem dla krajowego rynku są notowania rzepaku na paryskiej giełdzie Matif, a tam cena utrzymuje się powyżej 250 euro za tonę.

Zdaniem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku powinna obowiązywać u nas nie tylko ta sama cena, ale także te same wymagania. Tymczasem polskie zakłady przyjęły ostrzejsze normy wilgotności, nie dopłacają też za lepszą jakość czyli wyższą oleistość nasion, a w czasie największego skupu stosują znacznie wyższe niż zachodnie firmy potrącenia.

Teraz cena skupu rzepaku wynosi średnio 950 złotych za tonę, do tego dochodzi 3 lub 5 proc. Vat. Ale zdaniem producentów to nadal mało, bo liczą na to, że średnia cena tony nasion przekroczy w tym sezonie 1000 złotych.

Na paryskiej giełdzie rzepak w kontraktach terminowych drożeje. Przy odbiorze w sierpniu cena wynosi 256 euro za tonę, w maju przyszłego roku jest już o 13 euro wyższa.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności