Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na rynku mięsa ceny spadają

Na rynku mięsa ceny spadają
Tanieje wieprzowina w kraju, spadają również jej ceny na rynku unijnym. Od kilku miesięcy notowania wieprzowiny w Polsce są najniższe w całej Unii. Taki jest efekt zwiększonej hodowli i wzrostu pogłowia trzody. Jest ono w tym roku o kilka procent wyższe niż w zeszłym.

Przez najbliższe miesiące sytuacja na rynku mięsnym nie powinna się zmienić. Eksperci Agencji Rynku Rolnego przewidują, że produkcja wieprzowiny będzie rosła. Dlatego jej ceny mogą okresowo spadać. Jak bardzo, zależeć będzie od eksportu i spożycia krajowego.

W końcu tygodnia półtusze kl. R oferowano na giełdach po około 5,5 zł za kg. Szynka z kością dostępna była po 7,6 - 7,7 zł za kg, a schab z kością po około 11 zł za kg. Przed rokiem ceny były o kilka procent wyższe, a w 2004 r. za te mięsa trzeba było zapłacić o 15 - 20 proc. więcej.

Nie zmienia się sytuacja w handlu tanim mięsem wieprzowym: tłuszczami, skórkami, głowami czy podgardlem. Wciąż podaż przewyższa popyt, gdyż mały jest eksport tych produktów na Wschód. Powód - to wciąż zamknięte dla polskich produktów granice z Rosją i Ukrainą.

Wzrosło w ostatnich tygodniach zapotrzebowanie na drób. Nadal jednak ceny - wprawdzie wyższe niż wiosną - są stosunkowo niskie. Świeże kurczaki dostępne są na giełdach poniżej 4 zł za kg, a na przykład mięso mechanicznie odkostnione - po 70 - 90 gr za kg.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności