Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zapasy zboża trafiają na rynek

Zapasy zboża trafiają na rynek
Analitycy zastanawiają się, czy w najbliższych tygodniach, zanim na rynek trafi zboże z nowych zbiorów, ceny ziarna ubiegłorocznego wzrosną. Na razie tendencja jest raczej odwrotna, ale nie jest przesądzone, że tak będzie przez cały lipiec. Być może bezpośrednio przed żniwami ceny pójdą znowu w górę - przewidują maklerzy.

W tym tygodniu za ziarno płacono nieco mniej niż przed miesiącem.Na giełdach towarowych kukurydza kosztowała 440 - 450 zł za t, a pszenica paszowa 410 - 430 zł za t. Dość tanie są w dalszym ciągu otręby. Śruta sojowa jest od dłuższego czasu dostępna poniżej 800 zł za t. Przewiduje się, że śruty rzepakowe będą w tym roku tańsze niż w ubiegłym, gdyż rosną uprawy rzepaku.

Przed żniwami nie tylko rolnicy, ale i Agencja Rynku Rolnego stopniowo opróżnia magazyny pod nowe dostawy. Na unijny rynek sprzedano już 100 tys. ton pszenicy i kukurydzy. W najbliższych tygodniach Agencja zaoferuje jeszcze 150 tys. ton ziarna.

Część zboża z agencyjnych magazynów będzie sprzedawana poza Unię Europejską. Od przyszłego tygodnia rozpoczyna się kolejna tura przetargów. Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż 400 tys. ton pszenicy oraz 120 tys. ton jęczmienia.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności