Ceny zbóż, notowania, aktualności

Boom na kredyty z dopłatami

Boom na kredyty z dopłatami
Dużo więcej środków ale też dużo większe zainteresowanie. Pieniądze na kredyty z dopłatami do oprocentowania są już dostępne w bankach. W tym roku przeznaczono na nie ponad 47 milionów złotych.

W porównaniu do lat ubiegłych prawie dwa razy więcej młodych rolników zamierza ubiegać się o kredyty z dopłatami Agencji Restrukturyzacji.

Dużo większym zainteresowaniem cieszą się też pożyczki na wdrażanie nowych technologii oraz zakup ziemi. Rolników kusi niskie oprocentowanie.

 - Najniższe kredyty zarówno w gospodarstwach jak i zakładach przetwórczych są na nowe technologie - 1 proc. w skali roku. Natomiast dla młodych rolników 1,2 proc. - informuje Maria Milewska z ARiMR.

Najdroższy kredyt wynosi 3 proc. Rolnicy maksymalnie mogą dostać pożyczkę w wysokości 4 milionów złotych. Zakłady przetwórcze nawet cztery razy tyle.

 - Tutaj podstawową rzeczą to jest przede wszystkim przygotowanie przez rolnika planu przedsięwzięcia uzyskanie pozytywnej opinii ODR-u , złożenie tych dokumentów w jednym z banków, który z nami współpracuje - dodaje Maria Milewska.

Wnioski o kredyty można składać przez cały rok, do wyczerpania puli dostępnych środków.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności