Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ptasia grypa w Czechach

Ptasia grypa w Czechach
W Czechach po wykryciu pierwszego podejrzanego przypadku ptasiej grypy rozpoczęto wprowadzanie procedur ochronnych. Obejmują one okolice miasta Hluboka nad Wełtawą.

Służby weterynaryjne wyznaczą dziś wokół miasta dwie strefy ochronne w promieniu 3 i 10 kilometrów. Wydały też instrukcje postępowania wszystkim samorządom. Na drogach dojazdowych zostaną wyłożone maty dezynfekujące. Dokonana zostanie również inwentaryzacja drobiu hodowlanego.

Już teraz obowiązuje zakaz przewozu drobiu i jaj ze stref określonych jako zagrożone. Władze miasta obawiają się, że w wyniku zastosowanych ograniczeń spadną dochody właścicieli restauracji i hoteli. W Hlubokiej nad Wełtawą znajduje się jeden z najpiękniejszych czeskich zamków, który w sezonie odwiedzany jest przez dziesiątki tysięcy turystów.

Szwecja: Ptasia grypa u norki

W południowo wschodniej części Szwecji stwierdzono ptasią grypę u norki. Według Gunilli Hallgren z państwowego instytutu weterynarii, zwierzę zarażone wirusem H5N1 zostało uśmiercone. Przypuszcza się, że norka zaraziła się ptasią grypą przez zjedzenie mięsa drobiu, w którym był wirus.

Hallgren powiedziała, że już wcześniej było wiadomo, iż norki są szczególnie podatne na zarażenie grypą. Szwedzki instytut weterynarii wezwał do szczególnej czujności właścicieli ferm futrzarskich.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności