Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz mniej wieprzowiny na rynku

Coraz mniej wieprzowiny na rynku
Za nami tydzień najniższych cen - mówią przetwórcy. Niższych stawek chyba już nie będzie, bo wiele firm ma coraz większe problemy ze zdobyciem dobrego surowca. Dlatego niektóre zakłady krajowe zakupy uzupełniają importem z Niemiec.

A wygląda na to, że potrzeby będą rosnąć. Powodów jest kilka, po pierwsze coraz większe szanse na odblokowanie rynku wschodniego i zapowiedź eksportu na rynki azjatyckie. Do tego dochodzi rosnący przed świętami popyt w kraju.

Ale nie wszyscy rolnicy mogą liczyć na dobre ceny. Na wolnym rynku sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż w dużych zakładach, bo i jakość świń jest nieporównywalna - tłumaczą przetwórcy. Zdarza się, że kilogram żywca kosztuje poniżej 3 złotych.

Rozbieżności w cenach skupu ogromne. Są firmy które nawet w najwyższej klasie "S" płacą poniżej 4 złotych za kilogram. Stali dostawcy mogą jednak liczyć na przynajmniej 15 groszowe dopłaty.

Podobnie jest na targowiskach. Najmniejsze prosięta można już kupić poniżej 200 złotych za parę. Ceny maksymalne przekraczają 300 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności