Ceny zbóż, notowania, aktualności

Formalne porozumienie

Formalne porozumienie
Dotacje, jakie trafiły do tej pory do rolników to zaledwie mżawka. Na prawdziwy deszcz unijnych pieniędzy przyjdzie czas w następnych latach. Dlatego już teraz trzeba się zastanowić jak rozsądnie je wydać.

Pieniądze mogą pomóc rolnikom dostosować gospodarstwa do unijnych wymagań. Problem w tym żeby nie zostały zmarnowane. Już teraz wiadomo, że nie wszystkie dotacje trafiały w odpowiednie ręce.

 - Jeżeli mówię o nadużyciach nie myślę o rolnikach, myślę o rolnikach hobbystach tych z ulicy Marszałkowskiej, spod Pałacu Kultury. - powiedział Roman Kotowicz KRIR.

Z drugiej strony nie wszyscy rolnicy powinni nastawiać się na towarową produkcję żywności. Wielu mieszkańców wsi będzie musiało znaleźć dla siebie inne źródła utrzymania. I to dla nich przygotowano różnorodne formy wsparcia.

Ale przełamanie niechęci rolników do zmian to dopiero początek drogi. Powodzenie programów zależy przede wszystkim od instytucji, które mają im w tym pomóc. Jedną z nich jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 - Potrzebne są zmiany związane z poprawą organizacji pracy z poprawą nadzoru nad wykonywanymi zadaniami - uważa Elżbieta Kauffman-Suszko, prezes ARiMR.

Ale nie mniej ważna jest także współpraca z organizacjami rolniczymi. Ma temu służyć podpisane wczoraj porozumienie o współpracy z Krajową Radą Izb Rolniczych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności