Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku zbóż

Sytuacja na rynku zbóż
Gdyby nie mrozy, handel zbożami rozkwitałby coraz bardziej. Producenci czekali na nowe, wyższe ceny i wreszcie się doczekali, ale pogoda paraliżuje na razie handel. Bardzo poszukiwana jest pszenica paszowa, jęczmień i pszenżyto.

Trudno o dobre ziarno w dobrej cenie, bo cały czas duże ilości zbóż wyjeżdżają z naszych portów. To wpłynęło na lekkie zamieszanie na rynku - przekonują eksperci. Odwrotnie jest z importem. Przydałoby się trochę tańszego ziarna, ale przedsiębiorcy przystopowali z dostawami.

A wszystko przez podwyżki za naszą południową granicą. Niewielu jest chętnych na pszenicę konsumpcyjną. Jej ceny ustabilizowały się na poziomie 380 -390 złotych za tonę. Natomiast nieprzerwanie rosną ceny żyta konsumpcyjnego.

W niektórych regionach ceny żyta osiągnęły już 40 złotych za kwintal. Tak jest na przykład na pomorskich targowiskach. Najniższe ceny znaleźliśmy w Dolnośląskiem.

Nadal najwięcej pszenica konsumpcyjna kosztuje w Hiszpanii i Portugalii. Najtaniej jest na Słowacji, u nas nieco drożej.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności