Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże tańsze niż przed rokiem

Zboże tańsze niż przed rokiem
Ceny zbóż są nadal niższe niż przed rokiem. Jeszcze większa jest różnica w porównaniu ze styczniem 2004 r. Z danych GUS wynika jednak, że w grudniu notowania ziarna wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ta tendencja, jak informują maklerzy, utrzymuje się także w styczniu. Na początku miesiąca wzrosły o kilka procent ceny zbóż, ale głównie paszowych.

Jednak w tym tygodniu stawki za ziarno krajowe ustabilizowały się.Być może dlatego, że pojawiły się tańsze oferty zza południowej granicy. Pszenica paszowa czeska czy słowacka dostarczona do południowych województw kosztuje tyle ile krajowa w magazynie dostawcy.

Wzrost notowań pszenicy paszowej spowodował, że ceny tego ziarna znacznie się zbliżyły do cen ziarna konsumpcyjnego. Podrożało żyto konsumpcyjne.

Więcej niż w grudniu trzeba płacić za otręby. Prawdopodobnie dlatego, że młyny ograniczają przemiał, gdyż mają problemy ze zbytem mąki. Więcej trafia ostatnio do handlu otrąb z importu, głównie z Czech. Spadły natomiast znacząco (poniżej 800 zł za t w porcie) ceny śruty sojowej, gdyż tanieje ona na rynkach światowych.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności