Ceny zbóż, notowania, aktualności

Cuchnąca sprawa

Cuchnąca sprawa
Że świnie do pachnących nie należą każdy wie. Jeśli jest ich aż cztery tysiące, może to być nie do zniesienia. To największy problem mieszkańców Trzcielina w gminie Doplewo w Wielkopolsce.

Potworny smród wokół fermy– to problem nie tylko najbliższych sąsiadów. W popegeerowskich budynkach stojących pośrodku wsi, kiedyś hodowano bydło. To mieszkańcom nie przeszkadzało, kłopoty zaczęły się, gdy trzy lata temu zarządzająca majątkiem firma Agri Plus zaczęła hodować tu świnie.

Jak się dowiedzieliśmy, na zmianę sposobu użytkowania budynków, spółka Agri Plus czyli dawny Animex zgody nie uzyskała. A to oznacza nic innego jak samowolę budowlaną.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał przywrócenie budynkom pierwotnego stanu, a więc przerobienie chlewni z powrotem na stodołę i oborę. Od tej decyzji Agri Plus się odwołał.

Tymczasem gmina chce by Agri Plus ograniczył liczbę hodowanych na fermie świń z czterech tysięcy do czterystu sztuk. Jest już projekt uchwały w tej sprawie. Kiedy jednak mieszkańcy Trzcielina odetchną z ulgą – nie wiadomo.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności