Ceny zbóż, notowania, aktualności

Udany rok dla producentów jaj

Udany rok dla producentów jaj
Dla producentów jaj ten rok zapowiadał się źle, kończy się dobrze. Produkcję mieliśmy wyjątkowo dużą. Dlatego analitycy zakładali, że trudno będzie znaleźć nabywców na cały towar, a producentów czekają duże obniżki cen. Ale okazało się, że do drastycznych spadków nie doszło.

Sytuację uratowała zwiększona konsumpcja na krajowym rynku i bardzo dynamicznie rozwijający się eksport. Polskie jaja stały się hitami na niemieckich czy austriackich stołach. Producenci nie mieli problemu ze zbytem, a klienci z zakupem tanich jaj.

Optymistyczna wiadomość dla konsumentów jest taka, że w grudniu, kiedy popyt wzrasta, ceny jaj powinny utrzymać się na obecnym poziomie. A to oznacza tańsze niektóre świąteczne wyroby - przede wszystkim pieczywo, ciasta i słodycze.

Zeszłoroczne podwyżki cen jaj to już zamierzchła historia. I tak już najprawdopodobniej zostanie, Niewielkie, bo jednogroszowe korekty były wynikiem sezonowości w popycie. Cena utrzymała się na poziomie z zeszłego roku - 34 groszy za sztukę.

W zeszłym tygodniu za jaja klasy A producenci otrzymywali od 18 do 29 groszy za sztukę. Do tego trzeba doliczyć 3 - 4 grosze za opakowanie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności