Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nadchodzi świńska górka

Nadchodzi świńska górka
Jest dobrze, a wszystko wskazuje, na to, że będzie jeszcze lepiej mówią przedstawiciele zakładów mięsnych. Skąd ten optymizm? Nadchodzi świńska górka, więc ceny surowca spadną. Po za tym panika związana z ptasią grypą może zwiększyć zainteresowanie mięsem czerwonym.

W pierwszym półroczu branża mięsna osiągnęła niespotykaną od dawna rentowność na poziomie 3,5 proc. Sytuacja ekonomiczna do końca roku oraz przez cały 2006 rok powinna być równie dobra z powodu wzrostu pogłowia trzody chlewnej i równoczesnego spadku cen skupu. Dodatkowe pieniędzy na pewno się przydadzą zadłużonej branży mięsnej.

Niewątpliwym problemem zakładów mięsnych jest obecny kurs euro, który znacznie utrudnia eksport. Jednak wraz ze spadkiem cen skupu świń są szanse na wzrost sprzedaży za granicę, a nawet na odzyskanie rynku wschodniego.

Panika związana z ptasią grypą oraz spadek konsumpcji mięsa białego jest szansą dla producentów wieprzowiny. Ale zdaniem właścicieli firm mięsnych tylko wtedy, gdy ptasia grypa faktycznie w Polsce się pojawi.

Przetwórcy mięsa czerwonego martwią się także rosnącym importem taniej duńskiej wieprzowiny. Jednak wraz ze spadkiem cen skupu świń stanie się on nieopłacalny.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności