Ceny zbóż, notowania, aktualności

Więcej zboża niż chętnych

Więcej zboża niż chętnych
 - Rolnicy z województw opolskiego i dolnośląskiego zgłaszają w tym tygodniu kukurydzę po 350 - 370 zł za t - mówi Zbigniew Solecki z Giełdy ROL-PETROL w Łodzi. - Dużo jest też w sprzedaży pszenicy paszowej i jęczmienia, po 300 - 330 zł za t, w zależności od regionu. W tym roku najniższe ceny są w Lubelskiem.

Ze zbóż paszowych najbardziej poszukiwane jest żyto, ale pod warunkiem, że jego cena nie przekroczy 260 zł za t. Jednak takich ofert nie jest dużo. Na ogół wystawiane jest żyto konsumpcyjne, w cenie 300 - 320 zł za t.

Dużo jest na rynku także pszenicy konsumpcyjnej. Najczęściej wystawiana jest po 370 - 380 zł za t, jednak oferty kupujących przeważnie nie przekraczają 370 zł za t.

Obroty zbożem na giełdach nie są duże, gdyż większość młynów i przetwórni pasz ma jeszcze zapasy dokonane na rynkach lokalnych bezpośrednio po żniwach. Zdaniem analityków sytuacja może się zmienić w listopadzie, gdyż odbiorcy zaczną uzupełniać rezerwy. Jednocześnie ruszy skup interwencyjny. Wszystko to może doprowadzić do stabilizacji cen, a być może nawet do niewielkiego ich wzrostu - liczą maklerzy.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności