Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydziane żniwa

Kukurydziane żniwa
Zbiory kukurydzy na ziarno właśnie się rozpoczęły. W tym roku zasiano o ponad 50 tysięcy hektarów mniej tego zboża niż w ubiegłym.

Zbiory zapowiadają się bardzo dobrze. Według profesora Tadeusza Michalskiego z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy - w wielu regionach Polski może to być rekordowy rok, ale nie wszędzie. Na plantacjach centralnej Polski już można liczyć straty. Głównym winowajcą jest susza i grzyby, które atakują kolby. Są miejsca, gdzie straty w plonach mogą sięgnąć nawet 90 proc. W tym roku trudno będzie sprzedać mokrą kukurydzę do przerobu na alkohol, bo zapotrzebowanie ze strony przetwórców jest znacznie mniejsze niż rok temu. Podobnie jest z dostarczaniem surowca na bioetanol. Zbiory kukurydzy na ziarno powinny zakończyć się w połowie listopada.

Różnice w wysokości plonów są w tym roku bardzo duże, w zależności od regionu mogą wynieść od 10 do 90-ciu kwintali z hektara. Średnio w Polsce będzie to prawdopodobnie 60 kwintali, nieco więcej niż rok temu.

Wszystko wskazuje na to, że ceny skupu kukurydzy będą niższe niż rok temu, głównie ze względu na obecny kurs Euro. Według ostatnich szacunków tona tego zboża będzie kosztować średnio około 365 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności