Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bush prosi o szczepionki na ptasią grypę

Bush prosi o szczepionki na ptasią grypę
George W. Bush spotkał się w Waszyngtonie z szefami siedmiu wielkich koncernów farmaceutycznych, apelując do nich o zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko grypie, niezbędnych w dużej ilości w obliczu zagrożenia pandemią nowych typów tej choroby.

 - Prezydent zwrócił się do nich bezpośrednio, podkreślając przede wszystkim wagę, jaką przywiązuje osobiście do tej kwestii i dziękując im za gotowość do zacieśnienia współpracy z nami w zakresie opracowania krótkoterminowego i długofalowego planu walki z pandemią - powiedział po spotkaniu amerykański minister zdrowia Mike Leavitt.

 - Rozmawialiśmy o tym, co jest konieczne dla osiągnięcia celu, jakim jest uzyskanie wystarczającej ilości szczepionek w możliwie najkrótszym czasie - powiedział Leavitt, który uczestniczył w spotkaniu.

Minister zapowiedział swą rychłą podróż do krajów Azji Południowo Wschodniej w celu zacieśnienia współpracy w walce z ptasią grypą. Leavitt odwiedzi Tajlandię, Kambodżę, Wietnam i Laos, a więc kraje, w których wystąpiła już epidemia tej choroby wsród drobiu, a także coraz liczniejsze przypadki zachorowań wśród ludzi.

W piątek w Waszyngtonie odbyła się też zorganizowana przez Departament Stanu konferencja z udziałem dyplomatów i ekspertów z 80 krajów oraz organizacji międzynarodowych w tym ONZ, poświęcona groźbie pandemii, czyli ogólnoświatowej epidemii grypy nowego typu.

 - W obecnym świecie, gdy podróżowanie jest tak powszechne, wystąpienie pandemicznego zagrożenia grypą w jednym miejscu oznacza wystąpienie zagrożeń wszędzie - powiedział na konferencji Leavitt.

Ptasia grypa, która ostatnio wzbudza tak wielkie zaniepokojenie rządów krajów wysoko rozwiniętych, już od kilku lat atakuje drób hodowlany przede wszystkim w Azji, a także w Europie, zmuszając władze do wybijania wielomilionowych stad. Ostatnio przez Syberię dotarła do Rosji.

W Azji Południowo Wschodniej jej wirus o symbolu H5N1 coraz częściej atakuje też ludzi, bardzo często ze skutkiem śmiertelnym. W sumie na ptasią grypę zmarło już w tym regionie świata około 66 osób, najwięcej w Wietnamie - 44.

Jak dotąd zarażenie ptasią grypą następowało zawsze od zwierząt. Jednak już od kilku lat uczeni ostrzegają, że może też dojść do mutacji wirusa H5N1 i skrzyżowania go z wirusem ludzkiej grypy. Taka krzyżówka pozwoliłaby złowieszczemu zarazkowi przechodzić bezpośrednio z człowieka na człowieka, co grozi powstaniem pandemii, w wyniku której na całym świecie mogłyby umrzeć miliony ludzi, nie mających naturalnej ani nabytej odporności na nieznany dotąd wirus.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności