Ceny zbóż, notowania, aktualności

Prognozy ARR dla rynku mięsa

Prognozy ARR dla rynku mięsa
Wszystko co dobre szybko się kończy. Tak będzie także na rynku wieprzowiny. W najbliższych tygodniach rolnicy mogą spodziewać się spadku cen skupu. A wraz z nowym rokiem dla jednych na dobre, dla drugich na złe, rozpocznie się "świńska górka".

W ostatnich miesiącach rolnicy zajmujący się hodowlą trzody chlewnej mieli powody do zadowolenia. Ceny skupu przekraczały bowiem 4 złote za kilogram. Jednak taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie przewiduje Agencja Rynku Rolnego.

Za odbudową pogłowia i wzrostem produkcji nieuchronnie przyjdzie spadek cen skupu. Wg prognoz w grudniu ukształtują się one na poziomie 3,50-3,70 zł/kg. W marcu przyszłego roku będzie to już tylko 3,30-3,50 zł/kg. Na decyzje rolników wpływają niskie ceny pasz. Najlepiej o zainteresowaniu rozwijaniem produkcji świadczą wysokie ceny prosiąt na targowiskach. Prognozy mówią, że taka sytuacja utrzyma się przez cały 2006 rok.

Ostatnie miesiące charakteryzowały się znacznym wzrostem importu taniej zagranicznej wieprzowiny. Spadek cen skupu spowoduje odwrócenie tendencji. Znów opłacalny zacznie być eksport - przekonuje Agencja.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności