Ceny zbóż, notowania, aktualności

Minister rolnictwa: obniżyć akcyzę na paliwo dla rolników

Minister rolnictwa: obniżyć akcyzę na paliwo dla rolników
Ministerstwo rolnictwa prowadzi rozmowy z ministerstwem finansów w sprawie obniżenia akcyzy na olej napędowy. Według szacunków resortu rolnictwa, wzrost kosztów paliwa może zwiększyć koszty produkcji w rolnictwie o 1 mld złotych.

Poinformował o tym na swojej konferencji prasowej minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk. Podkreślił on, że niedawno minister finansów obniżył akcyzę na benzynę (o 25 groszy na litrze; obniżka ma obowiązywać od 15 września do końca 2005 r.), zaś pozostawił bez zmian wysokość akcyzy na olej napędowy. W rolnictwie używany jest głównie olej napędowy, a jego wysoka cena w ostatnich tygodniach znacznie podraża koszty produkcji. - Zwróciłem się do ministra finansów o przeanalizowanie możliwości obniżenia akcyzy na paliwo z przeznaczeniem na cele rolnicze - powiedział szef resortu rolnictwa.

Jego zdaniem Ministerstwo Finansów nie ma możliwości obniżenia akcyzy na paliwo poniżej minimalnego poziomu ustalonego dla poszczególnych paliw w całej UE. Dla oleju napędowego akcyza wynosi 245 euro na tysiąc litrów oleju - jest to obecnie obowiązująca stawka akcyzy w Polsce. Istnieje jednak możliwość zastosowania ulgi w akcyzie na paliwo przeznaczone na cele rolnicze, do czego jest uprawnione Ministerstwo Finansów. Zdaniem Pilarczyka, jest to uzasadnione z powodu dużego wzrostu cen ropy naftowej na świecie w ostatnich miesiącach.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności