Ceny zbóż, notowania, aktualności

KRUS nie dla wszystkich

KRUS nie dla wszystkich
Rozpoczęło się już przyjmowanie wniosków od rolników, którzy ponownie chcą być ubezpieczeni w KRUSIE. Jednak nie wszyscy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych będą mogli płacić niższe składki na ubezpieczenie rolnicze. Wystarczy, że nie dopełnili formalności polegających na złożeniu dokumentów o rodzaju prowadzonej działalności.

Zainteresowanie powrotem do KRUSU jest bardzo duże. Rolnicy, którzy wypadli z ubezpieczenia tylko ze względu na formę opodatkowania czekali na powrót do niego prawie rok.

Ale aby do ubezpieczenia rolniczego powrócić trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy to kwota podatku zapłaconego w ubiegłym roku. Nie może ona przekraczać 2528 złotych. Drugi warunek, to złożenie w KRUSIE dokumentów o formie opodatkowania.

 – Do KRUSU mogą wrócić ci rolnicy, którzy prowadzą rachunkowość na zasadach ogólnych , czyli krótko mówiąc wtedy kiedy powinni o tym KRUS poinformować taką informację KRUSOWI przekazali – mówi Agnieszka Chłoń–Domińczak wice minister polityki społecznej.

Jednak wiele osób tego nie zrobiło, wiedząc że bez względu na wysokość dochodu, i tak z ubezpieczenia rolniczego zostaną wykluczeni.

I teraz przez niedopełnienie tych formalności nie mają szans na powrót do KRUSU. Zaś ci rolnicy, którzy w ubiegłym roku zgłosili formę opodatkowania mają czas na złożenie wniosku o przywrócenie do ubezpieczenia rolniczego do końca roku.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności