Ceny zbóż, notowania, aktualności

Na giełdach towarowych kłopoty z zakupem śruty sojowej

Na giełdach towarowych kłopoty z zakupem śruty sojowej
W portach jest bardzo mało śruty sojowej wysokobiałkowej. Powód to przede wszystkim zła pogoda. Małe barki z Europy nie docierają, a statki z Argentyny kursują rzadko. Mała podaż wiąże się automatycznie ze wzrostem cen.

Od początku marca za tonę śruty wysokobiałkowej trzeba zapłacić 880-890 zł. Towaru o mniejszej zawartości białka w tej chwili w ogóle nie ma. Zmian sytuacji maklerzy spodziewają się po 18 marca, kiedy ma być następna dostawa argentyńskiej śruty. Cena powinna wtedy spaść do 840 zł za tonę, a na początku kwietnia kiedy zostaną ogłoszone szacunki zbiorów w Brazylii być może o kolejne 30 zł za tonę. Niektórym klientom udało się dużo taniej kupić towar w kontraktach terminowych. Zapłacili nawet poniżej 800 zł za tonę śruty wysokobiałkowej.

Na rynku zbóż paszowych ceny spadają. Wpływ na to ma ostra konkurencja naszych południowych sąsiadów. Jeszcze 2 tygodnie temu za tonę jęczmienia paszowego klienci giełd towarowych musieli zapłacić od 370 do 390 zł, teraz czeskie zboże można już kupić nawet po 340 zł.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności