Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zboże coraz tańsze

Zboże coraz tańsze
Z miesiąca na miesiąc rośnie różnica w cenie zbóż dostępnych na rynku teraz i przed rokiem. Obecnie pszenica konsumpcyjna jest już o 43 proc. tańsza niż w lutym 2004 r. - podaje Ministerstwo Rolnictwa. Paszowa kosztuje o prawie 45 proc. mniej. Kukurydza ma cenę o 38 proc. niższą, a żyto konsumpcyjne o 40 proc.

Sprawdzają się prognozy tych, którzy nie przewidywali w pierwszych miesiącach roku zwyżki cen zbóż, a raczej opowiadali się za obniżkami. Podaż ziarna jest bardzo duża. Dlatego w ostatnich dniach znowu spadły ceny pszenicy paszowej. Na początku tygodnia pojawiły się oferty sprzedaży w wysokości tylko 360 zł za t. Takie stawki notowano do niedawna u południowych sąsiadów.

Na niezmienionym poziomie pozostały ceny pszenicy konsumpcyjnej o dobrych parametrach jakościowych, której jest na rynku stosunkowo mało.

Żyto konsumpcyjne wystawiane jest na wielu giełdach w cenie od 310 do 330 zł za t, a jęczmień konsumpcyjny dostępny jest od 410 zł za t.

W ostatnim tygodniu wzrosły notowania importowanych otrąb. Wcześniej otręby pszenne luzem na wagonie na granicy wystawiane były od 170 zł za t, ostatnio - po 200 zł t.

W najbliższych tygodniach ożywienia na rynku zbóż nikt się nie spodziewa. Transakcji będzie nadal mało, gdyż młyny i mieszalnie dokonują jedynie niewielkich uzupełnień posiadanych zapasów.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności