Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rozpoczęły się wypłaty dotacji dla gospodarstw ekologicznych

Rozpoczęły się wypłaty dotacji dla gospodarstw ekologicznych
ARiMR zaczęła wypłacać dotacje dla gospodarstw ekologicznych. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że wszyscy rolnicy otrzymają zaległe dopłaty w ciągu kilku najbliższych dni.

Rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne czują się oszukani, nie chodzi tutaj o samu opóźnienie w wypłatach, ale o termin powiadomienia ich o tym, że pieniędzy nie będzie na czas.

 - W moim gospodarstwie prowadzę pełną księgowość i każdą decyzję podejmuję w sposób bardzo przemyślany z ołówkiem w ręku. Dlatego też tydzień przed końcem dopłat, czyli w ostatnim tygodniu listopada, zadzwoniłam do Ministerstwa, żeby się utwierdzić, czy te dopłaty na pewno będą. Tam utwierdzono mnie, że tak - dopłaty będą, wszystko jest w porządku, nie ma najmniejszego opóźnienia. Po czym ja zdecydowałam się na parę ruchów finansowych związanych ze swoim gospodarstwem i po 31 listopada okazało się, że niestety pieniędzy nie ma, nie będzie. Telefony do Ministerstwa, odpowiedzi, że nie wiadomo, nikt nic nie wie i nie wiadomo kiedy to będzie - mówi jeden z rolników.

Rolnicy nie mogli dostać dopłat w listopadzie, bo ARiMR nie miała jeszcze akredytacji płatniczej, a udało się ją uzyskać dopiero pod koniec stycznia. Kolejne kilka tygodni trwało sprawdzanie wniosków, dlatego dopiero teraz mogą ruszyć wypłaty dotacji.

 - W kolejnych dniach będą realizowane płatności, tak aby do końca lutego wszyscy ci rolnicy otrzymali środki. Chcę powiedzieć, że jest to łącznie około 3,6 tys. gospodarstw w Polsce, które z tego tytułu otrzyma około 40 mln zł i co warto może podkreślić, są to środki, które należą się tym rolnikom z tytułu ich zobowiązania za 2004 rok - powiedział przedstawiciel ARiMR.

Bo pieniądze miały być wypłacone z góry za inwestycje zrealizowane dopiero w tym roku, ale dotacje dla gospodarstw ekologicznych w przeciwieństwie do innych pakietów programu rolno-środowiskowego nie są nowością. Prze kilka ostatnich lat pieniądze były wypłacane w terminie. Natomiast pierwsze wnioski z innych działań programu rolno-środowiskowego będą rozpatrywane w czerwcu. Dotacje można otrzymać na prowadzenie rolnictwa zrównoważonego, utrzymanie łąk ekstensywnych, ochronę gleb i wód, strefy buforowe oraz ochronę rodzimych ras zwierząt.

 - Pozostałe pakiety cieszą się zainteresowaniem chociażby z tego powodu, że nie wymagają one ze strony rolnika jakiś wielkich, zdecydowanych nakładów inwestycyjnych, ale raczej wymagają przestrzegania, na przykład płodozmianu, wykonywania zabiegów agrotechnicznych i wyznaczonych terminach - dodaje przedstawiciel ARiMR.

Skorzystanie z programu nie wymaga dużych nakładów, a kwoty jakie można otrzymać są wysokie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności