Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wkrótce wchodzi w życie reforma polityki rolnej UE

Wkrótce wchodzi w życie reforma polityki rolnej UE
Od początku 2005 roku wchodzi w życie najnowsza reforma wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, zmieniająca zasady dopłat do rolnictwa. W najbliższym czasie reforma nie obejmie polskiego rolnictwa.

 - Reforma kompletnie zmieni sposób, w jaki UE wspiera swój sektor rolniczy, dając rolnikom wolność produkowania tego, co potrzebuje rynek. W przyszłości większość dopłat będzie wypłacana niezależnie od poziomu produkcji powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, Jonathan Todd.

 - Nowe dopłaty będą ściśle powiązane z poszanowaniem środowiska naturalnego, bezpieczeństwem żywności i zachowaniem standardów traktowania zwierząt - dodał.

Reformy nie wpłyną zasadniczo na polskie rolnictwo w pierwszych latach, ponieważ nie zmienią one wysokości wynegocjowanych dopłat bezpośrednich dla rolników z nowych państw członkowskich.

Założenia nowej wspólnej polityki rolnej zostały przyjęte przez ministrów ówczesnej 15-tki w połowie 2003 roku.

Reforma polega przede wszystkim na znacznym uniezależnieniu dopłat bezpośrednich od produkcji. Ograniczone dopłaty do produkcji mogą być stosowane dla zapobiegania całkowitej likwidacji niektórych jej sektorów. Przewiduje się też zaostrzenie warunków jakości, standardów sanitarnych, ekologicznych i dotyczących dobrostanu zwierząt.

Nowa polityka rolna UE zakłada również obniżenie dopłat bezpośrednich dla większych gospodarstw i przesuwania tak pozyskanych środków na rozwój obszarów wiejskich.

System jednej, stałej dopłaty dla całego gospodarstwa obejmie w 2005 roku zboża, mięso i mleko, a od 2006 roku również tytoń, olej z oliwek i sektor bawełniany.

Ten nowy system dopłat będzie wprowadzony przez 10 krajów UE (Austrię, Belgię, Danię, Niemcy Irlandię, Włochy, Luksemburg, Portugalię, Szwecję i Wielką Brytanie) od początku przyszłego roku. Kolejnych 5 krajów (Finlandia, Francja, Grecja Holandia i Hiszpania) wprowadzi go w 2006 roku, Malta i Słowenia w 2007 roku.

Uproszczony system dopłat stosowany już w pozostałych ośmiu krajach (w tym w Polsce) jest zbliżony do wprowadzanego systemu jednej, stałej dopłaty dla gospodarstw. Kraje te zostana objęte tym systemem najwcześniej w 2009 roku.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności