Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty popłynęły na konta

Dopłaty popłynęły na konta
Wczoraj rozpoczęło się przekazywanie rolnikom dopłat bezpośrednich. Pierwsze 5 tys. uprawnionych dostało przelewy bankowe na łączną kwotę 21 mln zł. Dzisiaj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sprawdzi, czy operacje przebiegły bez zakłóceń. Wznowienie wypłat w środę.

Na uroczyste rozpoczęcie akcji wypłat w Łomży przyjechał wczoraj prezydent Aleksander Kwaśniewski, ministrowie rolnictwa, finansów i spraw zagranicznych oraz unijny komisarz ds. regionów Danuta H?bner.

 - Nigdy polska gospodarka nie miała tak dużej pomocy gospodarczej. Do 2006 r. rolnicy mogą wykorzystać 5,3 mld euro - powiedział prezydent do rolników, którzy pierwsi dostali dopłaty.

Średnio polski rolnik dostanie w ramach płatności bezpośrednich 4,6 tys. zł. Największa średnia jest w województwie zachodniopomorskim: 12,9 tys. zł, a najmniejsza - 1,7 tys. - w podkarpackim.

Mirosław Gronicki powiedział, że w tym roku z budżetu państwa na ten cel zostanie wypłacone ponad 5 mld zł, w przyszłym będzie 8 mld zł. Wojciech Olejniczak zapewnił, że pieniędzy starczy dla każdego. Prezes ARiMR Wojciech Pomajda poinformował, że system IACS działa sprawnie, co potwierdziła zakończona w piątek unijna kontrola.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności