Ceny zbóż, notowania, aktualności

Propozycja wzrostu składek na ubezpieczenie rolników

Propozycja wzrostu składek na ubezpieczenie rolników
Przyjęty przez rząd we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wprowadza zróżnicowanie poziomu składki na ubezpieczenia społeczne w zależności od rozmiarów gospodarstwa - powiedział wicepremier Jerzy Hausner na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Projekt wprowadza też konkursowy tryb obsady stanowiska prezesa KRUS, poprawia mechanizmy gospodarki finansowej tej instytucji, jest też kolejnym krokiem w kierunku ograniczenia możliwości wykorzystania KRUS-u do obniżania składki na ubezpieczenie społeczne związane z działalnością gospodarczą - wyjaśnił Hausner.

W przypadku gospodarstwa 5-hektarowego składka wzrośnie o 30 proc., ale znacznie więcej wzrośnie w przypadku większych gospodarstw. - Po przekroczeniu poziomu dochodów z działalności gospodarczej nie będzie można ubezpieczać się w KRUS-ie - zaznaczył Hausner.

 - W gospodarstwach większych niż 5 ha przeliczeniowych za każdy pełny hektar będzie podwyżka składki o 3 proc. aż do 70 ha przeliczeniowych - powiedział PAP minister polityki społecznej Krzysztof Pater, odpowiedzialny za przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o KRUS. W gospodarstwach powyżej 70 ha stawka już nie rośnie.

Takie samo rozwiązanie funkcjonuje w ubezpieczeniach pracowniczych. - Ktoś, kto zarabia 54 tys. zł rocznie, płaci tyle samo co ktoś, kto zarabia 5 mln 400 tys. zł rocznie. Jest to bowiem stawka maksymalna. Bardzo wysokie zarobki dotyczą jednostek, kilkuset czy kilku tysięcy osób - zaznaczył Pater.

Według niego, każdy hektar przeliczeniowy oznacza miesięcznie "kilka złotych wzrostu składki". Zadeklarował, że jest gotów rozmawiać o ewentualnych korektach skali podwyżek składek.

Minister podkreślił, że 850 tys. ubezpieczonych to rolnicy i członkowie ich rodzin pracujący w gospodarstwach o powierzchni do 5 ha, a kolejne 350 tys. - w gospodarstwach o powierzchni do 10 ha; łącznie daje to 1,2 mln na 1,6 mln wszystkich ubezpieczonych w rolnictwie.

Według Patera, projekt przyjęty we wtorek przez rząd zakłada, że osoby posiadające wielkie gospodarstwa rolne będą mogły dobrowolnie przejść do ZUS. Jeżeli ktoś dojdzie do wniosku, że świadczenie, które oferuje mu system Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest nieodpowiednie, to będzie mógł przejść do systemu ZUS

Projekt przewiduje także wprowadzenie zasady, że jeżeli rolnik prowadzi działalność gospodarczą, to dodatkowo kwartalnie płaci 400 zł. - Jeżeli ta działalność przybierze pokaźniejsze rozmiary, to rolnik automatycznie wypadnie z KRUS i musi przejść do ZUS - dodał Pater. Ma to dotyczyć osób, których roczny dochód przekroczy 13 tys. 310 zł.

Zdaniem Patera, KRUS ma mieć osobowość prawną. Powstanie więc rada nadzorcza, która ma być złożona z 12 osób, w tym z 8 przedstawicieli środowisk rolniczych i 4 administracji rządowej. Obecnie nadzór sprawuje 60-osobowa rada rolników. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2005 roku.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności