Ceny zbóż, notowania, aktualności

Krakowskie Zakłady Zbożowe skupiły 30 tys. ton pszenicy

Krakowskie Zakłady Zbożowe skupiły 30 tys. ton pszenicy
Zaplanowane 30 tys. ton pszenicy skupiły w tym sezonie Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie - największy odbiorca zbóż w województwie małopolskim. Średnia cena skupu ziarna wyniosła 431 zł za tonę - poinformowała prezes spółki Lucyna Jędrzejczyk.

 - Tegoroczny skup przebiegał o wiele spokojniej w porównaniu z ubiegłymi latami. Widać było, że powoli zbliżamy się do zasad obowiązujących w tym zakresie w Unii Europejskiej - ocenia Jędrzejczyk.

Według niej, przed krakowską firmą nie było w tym roku kolejek rolników chcących sprzedać zboże. - Obserwujemy nawet pewną nadpodaż zarówno w kraju, jak i innych państwach unijnych - dodała.

Do Krakowa z pszenicą przyjeżdżali nie tylko producenci z województwa małopolskiego, ale także z opolskiego i dolnośląskiego. Jakość zboża jest nieco gorsza w porównaniu z zeszłym rokiem.

W tym roku po raz pierwszy obowiązują unijne zasady w zakresie działania i interwencji na rynku zbóż. Dotychczasowe formy wspierania producentów zastąpiły dopłaty obszarowe. W okresie żniw zboże skupowane jest na zasadach rynkowych.

Interwencyjny zakup rozpocznie się od 1 listopada po cenie 101,31 euro, obowiązującej we wszystkich krajach UE na pszenicę, jęczmień i kukurydzę.

Źródło: Dziennik Polski

Powrót do aktualności