Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zbiory zbóż moga sięgnąć nawet 28 mln ton

Zbiory zbóż moga sięgnąć nawet 28 mln ton
Zbiory zbóż zapowiadają się w tym roku bardzo dobrze. Mogą sięgnąć nawet 28 milionów ton, ale w punktach skupu urodzaju nie widać, bo albo zboże nie spełnia wymaganych parametrów, albo rolnicy wciąż czekają z jego sprzedażą.

Apele, aby się nie spieszyć poskutkowały. Na taką sytuację narzekają firmy paszowe, które do końca sierpnia kupiły tylko około 350 tys. ton zbóż, a także młyny, którym udało się pozyskać zaledwie 600 tys. ton. To niewiele, a ci, którzy zwlekają ze sprzedażą mogą się niemiło zdziwić, bo jak przekonują eksperci z Izby Zbożowo-Paszowej, za kilka tygodni podaż może przekroczyć popyt, a to może sprawić, że ceny będą niskie. Także taniejące euro prawdopodobnie nie zapewni wysokiej ceny interwencyjnej na zboże.

Na zyskowną sprzedaż na rynek Unijny też nie ma co liczyć, bo zbiory zbóż są w tym roku wysokie w całej Europie. Urodzaj także na wschodzie.

Na targowiskach ceny zbóż bez większych zmian, chociaż jak mówią eksperci ogólnie zboża tanieją. W województwie śląskim nie ma w sprzedaży żyta, za to ci, którzy chcieliby tam kupić pszenicę zapłacą za nią najwyższą cenę w kraju.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności