Ceny zbóż, notowania, aktualności

Coraz więcej zbóż na rynku

Coraz więcej zbóż na rynku
W tym tygodniu w ofertach giełdowych wzrosła podaż kukurydzy z nowych zbiorów. Nie brakuje też pozostałych zbóż. W porównaniu do sierpnia większy jest popyt na nie.

Kukurydza z tegorocznych zbiorów dostępna była w końcu tygodnia na giełdach po 510-560 zł za tonę. I będzie prawdopodobnie stopniowo tanieć. W ofertach jest również kukurydza ubiegłoroczna w cenie powyżej 600 zł za tonę.

Duża jest także podaż innych zbóż. Ceny pszenicy konsumpcyjnej są zróżnicowane i zależą zarówno od jakości ziarna, jak i warunków dostawy. Najczęściej za pszenicę w magazynie dostawcy trzeba płacić 440-475 zł za tonę, a z dostawą nawet powyżej 510 zł za tonę. Żyto kosztuje od 300 do 340 zł za tonę, jęczmień od 410 zł.

Mieszalnie pasz liczą, że ceny zbóż będą spadać ze względu na duże tegoroczne zbiory. W tym roku będzie prawdopodobnie więcej niż zeszłej jesieni pszenicy paszowej, gdyż jakość tego zboża w wielu regionach kraju nie jest najlepsza.

Wzrosło zainteresowanie pszenżytem, którego ceny powoli rosną.

Zwiększa się sprzedaż otrąb. Pszenne z importu, dostarczane luzem wagonami kolejowymi, kosztują na granicy południowej 200 zł za tonę, a z dostawą - 260 zł za tonę. Otręby pakowane w workach, przywiezione do odbiorcy, cenione są powyżej 300 zł za tonę. Od początku września nie zmieniły się ceny śruty sojowej, za którą, w zależności od zawartości białka, płaci się 890-950 zł za tonę.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności