Ceny zbóż, notowania, aktualności

Inspekcja Weterynaryjna częściej kontroluje rzeźnie

Inspekcja Weterynaryjna częściej kontroluje rzeźnie
Nasilenie kontroli Inspekcji Weterynaryjnej w gospodarstwach oraz rzeźniach to jeden z pierwszych efektów tzw. afery bydlęcej ujawnionej w zeszłym miesiącu przez "Gazetę Wyborczą".

Ministerstwo rolnictwa przyznaje, że system Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt nie działa tak jak powinien, a 1/3 historii zwierząt jest niespójna.

Jeszcze w tym tygodniu poznamy wyniki wewnętrznej kontroli w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która badała funkcjonowanie systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Jednak już teraz wiadomo, że w system funkcjonował wadliwie.

 - Prawdą jest, że nie wszyscy przestrzegają obowiązujących przepisów dotyczących znakowania, kolczykowania oraz prowadzenia dokumentacji o zwierzętach - stwierdził Jerzy Józef Pisarczyk, wiceminister rolnictwa.

W efekcie w komputerowej bazie IRZ-u nie ma zarejestrowanych wszystkich transakcji kupna i sprzedaży zwierząt. Wina najczęściej jest po stronie kupującego.

 - Kupujący również musi zgłosić fakt kupna zwierzęcia wtedy możemy mówić o spójności historii, w tym, że zwierzę jest śledzone przez cały cykl swojego życia - mówi Wojciech Pomajada, prezes ARiMR.

Tymczasem brak takich zgłoszeń jest nagminny. W agencyjnych komputerach, aż 30 proc. historii zwierząt jest niespójnych. Takie sztuki kupiła prawdopodobnie opisana przez Gazetę Wyborczą firma "A+1".

Ponieważ zwierzęta nie miały paszportów firma wystąpiła do Agencji z prośbą o wydanie duplikatów, gdyż bez nich nie mogła krów sprzedać. Pracownicy wydali duplikaty, chociaż nie powinni tego robić, gdyż komputerowa historia zwierząt była niespójna.

 - Trudno się nie dziwić, że są takie przypadki, że ktoś próbuje wymusić czy kupić paszporty, w których brak tej historii nie mogąc się doczekać na właściwe paszporty - mówi Aleksander Grad, poseł PO. Sprawa IRZ-u była przedmiotem posiedzenia komisji rolnictwa, której szef bagatelizuje całą sytuacje.

Aby podobne przypadki nie zdarzały się już w przyszłości Agencja zapowiada nasilenie kampanii informacyjnej wśród rolników, a ministerstwo rolnictwa zobowiązało Inspekcje Weterynaryjną do zwiększenia kontroli przestrzegania obowiązku rejestracji zwierząt.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności