Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kukurydza z nowych zbiorów

Kukurydza z nowych zbiorów
Na rynku zbóż sytuacja od ubiegłego tygodnia niewiele się zmieniła. Nowością jest kukurydza z tegorocznych zbiorów.

Na Giełdzie ROL-PETROL sprzedawano ją ostatnio po 560 - 570 zł za tonę z dostawą do klienta. To oczywiście taniej, niż kosztuje ziarno ubiegłoroczne, gdyż w przeciwnym razie byłyby kłopoty ze znalezieniem nabywców. "Stara" kukurydza wciąż jest dostępna na rynku i po nieco wyższych cenach - za kupowaną wprost z magazynu trzeba płacić po 600 zł/t lub po 610 zł z dostawą. Zdaniem Andrzeja Dębowskiego z giełdy ROL-PETROL kukurydza teraz będzie tanieć. Oczekuje się, że tegoroczne ziarno z magazynu będzie można w tym tygodniu kupić za niewiele więcej niż 500 zł za t. I nie będzie to obniżka ostatnia, bo są to dopiero pierwsze oferty, a w magazynach wciąż leży ziarno ubiegłoroczne.

Na rynku pszenicy, żyta, jęczmienia - bez zmian. Utrzymuje się cena ok. 410 zł za pszenicę paszową i ok. 440 zł za konsumpcyjną. Tej w tym roku będzie więcej, bo zbiory z upraw przeznaczonych na ziarno konsumpcyjne nie odpowiadają parametrom (za mało glutenu) i będą musiały być sprzedawane na pasze lub na domieszki przy przemiałach w młynach. Żyto z magazynu kosztuje od 300 do 320 zł/t, jęczmień ok. 400 zł, z tym że nie ma go na rynku w nadmiarze.

Od listopada br. do maja przyszłego roku będzie trwał interwencyjny skup pszenicy, jęczmienia i kukurydzy po 101,31 euro za t z miesięcznym dodatkiem 0,46 euro/t. Cena ta może zostać obniżona lub podwyższona zależnie od jakości ziarna - informuje Agencja Rynku Rolnego.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności