Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kolejne podwyżki cen żywca wieprzowego

Kolejne podwyżki cen żywca wieprzowego
Świń brakuje, dlatego aby zdobyć tyle tuczników ile potrzeba zakłady płacą za nie już blisko 5 zł za kilogram. Małe masarnie podbijają ceny nawet powyżej tej granicy. Obniżek nie będzie ani w tym tygodniu ani w następnym - mówią w zakładach. Duże zakłady np. z zachodniopomorskiego już od kilku miesięcy zaopatrują się w świnie na rynku zachodnim, dla nich sprowadzane z Niemiec tuczniki są tańsze niż nasze fermowe.

Produkcja przestaje się opłacać. Handel nie zaakceptuje już wyższych cen, a rolnicy taniej niż za 5 zł nie chcą odstawiać zwierząt. Wcześniej sprawa była prosta. Zamiast drogich kiełbas czy szynki przestawiano się np. na parówki. Teraz nie za bardzo jest jak produkować taniej, bo tłuszcze dodawane do gorszych jakościowo wędlin są prawie tak samo drogie jak mięso. Słonina kosztuje już blisko 6 zł za kilogram.

Już od piątku w wielu zakałach zaczęły się 10 - 15 gr. podwyżki. Teraz podstawowa klasa R wyceniana jest powyżej 6 zł za kilogram. W tej sytuacji trudno się dziwić, że zainteresowanie prosiętami wciąż rośnie. Takich cen na prosięta jeszcze nie było. Na Podlasiu i Śląsku cena maksymalna zbliża się już do 400 zł za parę.Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności