Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zainteresowanie jęczmieniem i kukurydzą

Zainteresowanie jęczmieniem i kukurydzą
Na rynku zbóż na duże transakcje uzupełniające zapasy jeszcze za wcześnie i ziarnem handluje się lokalnie. Najbardziej poszukiwane są jęczmień i kukurydza. Handlowcy mówią o lekkim wzroście cen pszenicy.

Tonę tego ziarna wycenia się obecnie od 400 do 440 zł, zależnie od miejsca składowania i jakości ziarna. W tym roku jest ono bardzo zróżnicowane. Najtańsza jest pszenica, która nie może być zakwalifikowana jako konsumpcyjna, i tej nie będzie też można sprzedać w listopadzie w ramach skupu interwencyjnego. Natomiast ziarno dobrej jakości cenione jest nawet do 450 zł za t i, jak podkreśla Witold Góra z Domu Handlowego Agro, ta cena niższa już nie będzie.

Inaczej jest z żytem, które nie jest objęte skupem interwencyjnym i obecnie jest stosunkowo tanie - 300-320 zł za t. Pszenżyto z kolei kosztuje od 340 do 370 zł t.

Na stosunkowo wysokim poziomie utrzymuje się cena kukurydzy - 570-600 zł t, ale i tak jest to mniej niż na początku roku, kiedy kosztowała ok. 700 zł. Handel kukurydzą też jest niewielki, bo wkrótce zaczynają się żniwa i ziarno to powinno jeszcze stanieć.

Poszukiwany jest jęczmień, zwłaszcza paszowy, którego w tym roku jest mniej - cena 420-430 zł t.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności