Ceny zbóż, notowania, aktualności

Słonina wygrała z szynką

Słonina wygrała z szynką
Na giełdach towarowych najlepiej sprzedaje się smalec i słonina. Podobnie jest w sklepach.

Ceny półtusz wieprzowych na Warszawskiej Giełdzie Towarowej od kilku dni są stabilne. Kilogram wieprzowiny z rezerw państwowych (z Agencji Rynku Rolnego) kosztuje średnio od 6,10 do 6,20 zł.

Natomiast rosną ceny tłuszczów zwierzęcych i w dodatku zaczyna ich na giełdach brakować.

 - Latem świń było mało i zakłady przetwórcze nie zdążyły zrobić zapasów tłuszczów - tłumaczy Edmund Szczepa, dyrektor Zakładów Mięsnych w Grudziądzu. - Sporo tłuszczu sprzedano też na Wschód, no i powstał problem.

W zakładach mięsnych zapasy robią już teraz. Niestety do magazynów trafiają głównie szynki, łopatki i schab.

Podręcznik i kaszanka

Tłuszcze są potrzebne między innymi do produkcji tańszych wędlin i konserw, które szczególnie we wrześniu (gdy klientom, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego brakuje pieniędzy) są najbardziej poszukiwane.

W tym roku zbiegło się to z wysokimi cenami żywca wieprzowego.

 - Cena za tucznika jest zbyt wysoka - uważa Marek Langowski, dyrektor Zakładów Mięsnych "MAT" Czerniewicach. Wczoraj za kilogram żywca płacono tam 4,90 zł! Drogiego mięsa klienci nie chcą kupować. - Wolą smalec i słoninę, bo taniej - przyznaje Maria Tęcza, kierownik sklepu mięsnego w Osiu.

Smalec w korycie

Od niedawna wielkie, 20-kilogramowe bloki smalcu kupują też rolnicy. Tłuszcz zastąpił dotychczas stosowane mączki mięsno-kostne i jest dodawany do pasz.

 - Smalcu nie można podawać przeżuwaczom, ale może być użyty w procesie natłuszczania pożywienia dla drobiu - tłumaczy Jerzy Janikowski, wojewódzki inspektor do spraw nadzoru nad środkami żywienia zwierząt.

Jednak rolnik, jeszcze przed dokonaniem zakupu, powinien poprosić o świadectwo weterynaryjne, by mieć pewność, że tłuszcz nadaje się jako dodatek do pasz. Nikt o taki dokument nie prosi. Dla kupujących najważniejsza jest niska cena (ok. 3 zł za kilogram).

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności