Ceny zbóż, notowania, aktualności

Skutki tornada

Skutki tornada
Choć jutro minie tydzień od czasu, gdy nad Podlasiem przeszło tornado, wciąż jeszcze trwa usuwanie szkód jakie wyrządził żywioł. Odbudowa dwóch najbardziej zniszczonych miejscowości: Kleszczel i Jelonki będzie trudna, bo nie wszystkie zniszczone budynki były ubezpieczone.

To prawdziwy cud, że nikt nie zginął - jeszcze dziś powtarzają mieszkańcy wsi przez które przeszedł huragan. Trąba powietrzna uszkodziła dwieście budynków. Najbardziej zniszczone są gospodarstwa w gminach Dubicze Cerkiewne i Kleszczele. Budynki w najlepszym stanie straciły tylko dachy, tych starszych nie uda się odbudować.

Gospodarze, którzy ubezpieczyli budynki już otrzymali od firm ubezpieczeniowych zaliczki na poczet przyszłych odszkodowań. Pełne kwoty maja otrzymać w przyszłym tygodniu. W gorszej sytuacji są właściciele budynków nie ubezpieczonych. A tych jest blisko 20 proc.

Wiele osób i firm pomaga poszkodowanym. Niezwykle cenna okazała się tu pomoc, jaka nadeszła z Dolnego Śląska. Zapamiętano tam ofiarność mieszkańców Podlasia sprzed siedmiu lat, podczas wielkiej powodzi. Z pomocą można się zwracać bezpośrednio do gmin.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności