Ceny zbóż, notowania, aktualności

Termin składania wniosków o renty strukturalne jeszcze nieznany

Termin składania wniosków o renty strukturalne jeszcze nieznany
Po żniwach albo dopiero po wykopkach - dokładny termin nie jest jeszcze znany. Ministerstwo Rolnictwa twierdzi, że rolnicy będą mogli składać wnioski o przyznanie rent strukturalnych już od sierpnia, zaś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że dopiero od października.

O tym jak renty strukturalne mają zmienić oblicze wsi rolnicy słyszą już od dawna. Nie wiadomo tylko dokładnie od kiedy będą mogli się o nie ubiegać.

 - Renty strukturalne jako jedno z działań Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie realizowane w naszym kraju w latach 2004-2006. Przy czym w roku 2004 renty będzie można składać już w sierpniu - powiedział Dariusz Nieć z Ministerstwa Rolnictwa.

 - Obawiam się jednak, że ten termin zostanie troszeczkę przesunięty tak, że wczesną jesienią powinniśmy uruchomić to działanie co się wiąże z procesem akredytacji Agencji Restrukturyzacji jako agencji płatniczej - mówi Mirosław Drygas z ARiMR.

Pewne jest to, że wniosek należy złożyć wraz z dokumentami potwierdzającymi, posiadanie gospodarstwa przez ostatnie dziesięć lat oraz opłacanie składek KRUS przez co najmniej pięć lat. Dodatkowo potrzebny będzie wypis z ewidencji gruntów a także Akt Zawarcia Małżeństwa jeżeli renta przysługuje obojgu rolnikom.

Po złożeniu wniosku Agencja w ciągu czterdziestu dni wyda postanowienie o tym czy rolnik spełnia warunki programu, czy też nie. Potem będzie miał pół roku na dopełnienie dalszych formalności związanych z przekazywaniem gospodarstwa. Zdaniem Agencji każdy powinien najpierw dokładnie przeanalizować swoją sytuację i ocenić, czy będzie mu się opłacało skorzystać z renty strukturalnej.

Uprawnionych do ubiegania się o świadczenie ze względu na wiek jest około 130 tys. rolników. Jednak szanse na uzyskanie rent strukturalnych ma tylko połowa z nich.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności