Ceny zbóż, notowania, aktualności

KE zniosła zakaz importu modyfikowanej kukurydzy Bt11

KE zniosła zakaz importu modyfikowanej kukurydzy Bt11
Komisja Europejska zniosła zakaz importu na rynek unijny zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy oznaczonej symbolem Bt11 firmy Syngenta. Zezwolenie ważne jest przez 10 lat. Produkty zawierające ten gatunek kukurydzy będą musiały być odpowiednio oznaczone.

Zmodyfikowana genetycznie kukurydza Bt11 jest obecna na unijnym rynku od dawna, ale w formie oleju, mąki kukurydzianej czy dodatku do gotowych produktów żywnościowych. Teraz będzie mogła być sprowadzana w kolbach a także w puszkach. Bt11 to odmiana kukurydzy słodkiej, nadającej się do konsumpcji w odróżnieniu od kukurydzy pastewnej.

Komisja Europejska zdecydowała się wydać zgodę na import zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy ponieważ unijne stolice nie były w stanie porozumieć się między sobą i w rezultacie unijna Rada Ministrów, która kilkakrotnie debatowała na ten temat, dała Komisji wolną rękę.

Zdaniem Komisji Europejskiej nie ma żadnych dowodów by kukurydza Bt11 mogła być szkodliwa dla zdrowia, co potwierdzają przeprowadzone ekspertyzy. Na razie jednak można będzie importować Bt11 natomiast nie będzie można jej uprawiać na terenie Unii Europejskiej.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności