Ceny zbóż, notowania, aktualności

Większe zainteresowanie rolników zakupem państwowych gruntów

Większe zainteresowanie rolników zakupem państwowych gruntów
Rzeczniczka Agencji Nieruchomości Rolnych, Grażyna Kapelko, powiedziała, że zwiększyło się zainteresowanie rolników zakupem państwowych gruntów. Dodała, że - według Agencji - ceny ziemi lekko wzrosną.

Grażyna Kapelko, która była gościem "Sygnałów Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, poinformowała, że Agencja Nieruchomości Rolnych ma jeszcze do sprzedania 530 tysięcy hektarów ziemi, a należące do niej kolejne 2 miliony 500 tysięcy hektarów są w dzierżawie.

Najtrudniej o należącą do Skarbu Państwa ziemię jest w Wielkopolsce, na Kujawach i w Małopolsce, gdyż tam zainteresowanie rolników jest największe. Ponadto - powiedziała Grażyna Kapelko - jest tam wiele gruntów wchodzących w skład rezerwy reprywatyzacyjnej, których nie można sprzedać. Grażyna Kapelko podkreśliła, że zainteresowanie ziemiami należącymi do Skarbu Państwa wzrosło wobec stagnacji prywatnego obrotu gruntami.

Rolnicy - wyjaśniła rzeczniczka Agencji Nieruchomości Rolnych - liczą bowiem na wzrost opłacalności produkcji, w związku z unijnymi dopłatami bezpośrednimi, oraz na wzrost cen ziemi. Ponadto - dodała Grażyna Kapelko - rolnicy nie mają alternatywy dla pracy poza wsią i stąd ich większe zainteresowanie ziemią. Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" nie ma obaw, że polską ziemię należącą do Skarbu Państwa wykupią cudzoziemcy.

Do tej pory nabyli oni 900 hektarów, a dzierżawią około 180 tysięcy. Grażyna Kapelko przypomniała, że obywatele krajów Unii Europejskiej dopiero za 12 lat będą mogli u nas kupować ziemię na takich samych zasadach jak Polacy.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności