Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy zapisują się na dopłaty

Rolnicy zapisują się na dopłaty
Ponad 386 tysięcy rolników złożyło dotąd wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wpis do ewidencji producentów. Uzyskanie numeru gospodarstwa pozwoli na ubieganie się o unijne dopłaty bezpośrednie.

 - Biura powiatowe ARiMR wydały dotychczas ponad 233 tys. zaświadczeń nadających numer ewidencyjny. Do Agencji napływa coraz więcej wniosków, ale także coraz więcej wydawanych jest decyzji. W ostatnich dniach Agencja wydaje ich nawet ponad 20 tys. dziennie - poinformowała w piątek rzecznik prasowy Agencji Iwona Musiał.

 - Aby uniknąć spiętrzenia pracy i kolejek w naszych biurach powiatowych, zwracam się z prośbą do rolników, żeby nie czekali na ostatni moment i złożyli wnioski o wpis do ewidencji producentów przed 15 kwietnia, gdyż od 15 kwietnia do 15 czerwca Agencja będzie przyjmowała wnioski o płatności bezpośrednie - zaapelował prezes Agencji Wojciech Pomajda.

Formularze wniosków są dostępne w każdym biurze powiatowym, można je także dostać w ośrodkach doradztwa rolniczego, bankach spółdzielczych, izbach rolniczych, urzędach gmin i są na stronach internetowych Agencji - dodał Pomajda.

Najwięcej wniosków o nadanie numeru ewidencyjnego wpłynęło od rolników z województw: lubelskiego (ponad 60 tys.), małopolskiego (ponad 40 tys.), podkarpackiego i wielkopolskiego (po prawie 40 tys.). Najmniejsze zainteresowanie wykazują rolnicy ze województw: śląskiego (7 tys.), lubuskiego (niecałe 7 tys. wniosków), opolskiego i zachodniopomorskiego (po około 10 tys.)

Agencja spodziewa się, że wnioski złoży 1,8 mln rolników, najwięcej oczekuje z woj. mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności