Ceny zbóż, notowania, aktualności

Miliardy dla wsi

Miliardy dla wsi
Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, podsumowując kończący się rok powiedział, że najbardziej jest zadowolony z przyspieszenia prac legislacyjnych, prowadzonych w resorcie w związku z przystąpieniem Polski do UE.

 - Przygotowaliśmy wszystkie zaległe ustawy i rozporządzenia, które są niezbędne dla funkcjonowania polskiego rolnictwa w Unii. Jest ich kilkadziesiąt. Niektóre zostały już uchwalone przez parlament, nad innymi parlament jeszcze pracuje, a część czeka na zatwierdzenie przez rząd - powiedział minister.

Bezpieczna żywność

Do najważniejszych ustaw można zaliczyć te związane z bezpieczeństwem żywności i weterynarią. Od nich bowiem m.in. zależy dostęp polskich produktów do unijnych rynków.

Minister podkreślił, że "najlepszą decyzją było wprowadzenie opłat wywozowych na zboże, co spowodowało, że zostało ono w kraju. Nasi sąsiedzi, Czesi i Węgrzy, którzy nie wprowadzili ograniczenia eksportu, sprzedali zboże po żniwach, po niższych cenach i dzisiaj odczuwają jego niedobór".

Olejniczak poinformował, że przygotowane zostały przepisy, które wprowadzają kontyngent bezcłowy na import zboża spoza UE. Import ma zapobiec ewentualnym zwyżkom cen ziarna i przeciwdziałać różnym spekulacjom. Istotne jest także, żeby nie rosły ceny pasz, gdyż wpływa to negatywnie na opłacalność produkcji zwierzęcej.

Zboża nie brakuje

Minister uważa, że ceny pszenicy są obecnie relatywnie wysokie, bo wszędzie w Europie są wysokie. Ale w Polsce zboże jest, dlatego nie ma powodów do obaw, że gwałtownie zdrożeje. Nie powinny także nastąpić jakieś większe zmiany cen chleba, gdyż cena ziarna stanowi około 14 proc. kosztów produkcji.

Olejniczak zaliczył do sukcesów zgodę na dopłaty do mleka w przyszłym roku. "Rolnicy otrzymają po 7 groszy do litra skupionego mleka w klasie ekstra od stycznia do maja 2004 roku" - dodał.

IACS

 - Trwają także intensywne przygotowania Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS) w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopiero ja zdecydowałem o budowie systemu uproszczonego, chociaż to, że taki system musi być tworzony, wiadomo było już od Kopenhagi. Obydwie agencje: ARR i ARiMR złożyły już do Ministerstwa Finansów dokumenty o akredytacje - zaznaczył minister.

Budżet dla wsi

Zdaniem Olejniczaka, projekt budżetu dla rolnictwa na 2004 rok jest bardzo korzystny dla wsi. "Jest to budżet przełomu, który powoduje, że rolnicy otrzymają pieniądze w sposób bezpośredni, i są utrzymane te mechanizmy finansowe, które były stosowane wcześniej".

 - Warto podkreślić, że na rolnictwo w 2004 roku przeznaczone zostanie 20 proc. środków więcej niż w tym roku. Wydatki na rolnictwo wyniosą łącznie ponad 5,7 mld zł i zostaną uzupełnione środkami z UE w kwocie 3,4 mld zł oraz bonami paliwowymi na kwotę 315 mln zł - podkreślił minister.

Źródło: Gazeta Pomorska

Powrót do aktualności