Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rolnicy grożą blokadami dróg

Rolnicy grożą blokadami dróg
Kółka Rolnicze Władysława Serafina, Samoobrona Andrzeja Leppera i Rolnicza Solidarność Romana Wierzbickiego grożą blokadami dróg, jeżeli rząd nie zapewni opłacalności produkcji rolnej.

Rolnicze związki domagają się od rządu interwencji na rynku żywca wieprzowego, zwiększenia polskim rolnikom kwoty produkcyjnej cukru oraz poręczenia rządu na kredyt dla spółki "Polski Cukier".

Kółka Rolnicze, Samoobrona i Rolnicza Solidarność chcą również by Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych podlegała nadal Ministerstwu Rolnictwa, a nie jak planuje rząd Ministerstwu Gospodarki i Pracy.

Andrzej Lepper, Roman Wierzbicki i Władysław Serafin zapewnili, że mimo twardego stanowiska rolniczych związków do protestów rolników nie dojdzie przed świętami Bożego Narodzenia.

Roman Wierzbicki dodał, że termin protestu będzie zależał od efektu prac rządu i parlamentu w sprawach kluczowych dla polskiego rolnictwa. Z kolei Władysław Serafin podkreślił, że Kółka Rolnicze, Rolnicza Solidarności i Samoobrona w sprawach rolnictwa mówią jednym głosem.

 - Akcentujemy naszą współpracę, jesteśmy w stanie - mimo wielu różnic między nami - w sprawach rolniczych być razem - dodał.

Lepper, Wierzbicki i Serafin chcą również ograniczenia ekspansji zachodnich farm produkujących tusze wieprzowe na masową skalę. Ich zdaniem wielkie farmy szkodzą interesom krajowych producentów mięsa oraz degradują środowisko naturalne.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności