Ceny zbóż, notowania, aktualności

Akcje Grupy Sokołów drożeją

Akcje Grupy Sokołów drożeją
Akcje mięsnej Grupy Sokołów, jednego z liderów rynku, podrożały w środę o 5,6 proc., do 3,40 zł. Prawie dorównały uśrednionym cenom z 22, 23 i 26 sierpnia, kiedy skupiono niemal 10 proc. kapitału spółki.

Na środowej sesji właściciela zmieniło 1,4 mln akcji stanowiących niemal 1,4 proc. kapitału, a wartość transakcji wyliczono na 9,5 mln zł. Po 16.00 doszło także do obsługiwanych przez CA IB transakcji pakietowych, w których właściciela zmieniło blisko 5 mln akcji Sokołowa po 3,5 zł.

Niewykluczone, że wzmożone zainteresowanie zakupem walorów Sokołowa utrzyma się w najbliższych tygodniach. Wiadomo, że HK Ruokatalo, fińska grupa, chce zwiększyć swoje zaangażowanie w Sokołowie do 21,1 proc. z obecnych 11,1 proc. Zapowiedziała, że uczyni to w transakcji pozasesyjnej. - Jeśli ktoś skupuje, to rosną obroty i kurs akcji - mówi Marek Świętoń, analityk ING Investments Management.

Analitycy są zgodni: transakcje mogą być umówione lub też akcje skupują drobni akcjonariusze, by potem odsprzedać je z zyskiem Finom. Nie ma potwierdzenia, aby papiery Sokołowa sprzedawały jego spółki zależne, posiadające ich 10 proc., i do podobnych działań nie przyznają się główni akcjonariusze, w tym Conrad Jacobson GmbH (11,48 proc.), EBOiR (10,98 proc.) i Lantbrukarnas Ekonomi AB (czyli Farmerzy Szwedzcy - 10,04 proc.).

O możliwość współpracy z Finami podejrzewany jest Kazimierz Meka, posiadający 5,1 proc. akcji Sokołowa. Wśród analityków, z którymi rozmawiała "Rz", panuje jednomyślność co do tego, że HK Ruokatalo nie kupi już tak tanio akcji Sokołowa, jak to się stało w czasie jego wezwania na 21 proc. w grudniu ub. r., kiedy oferował 2,20 zł za walor.

Analitycy nie dziwią się poczynaniom Finów, gdyż Sokołów jest w coraz lepszej kondycji, co jest tłumaczone jego udaną restrukturyzacją i umacnianiem pozycji rynkowych w kraju i za granicą.

Źródło: Tygodnik Finansowy

Powrót do aktualności