Ceny zbóż, notowania, aktualności

Żniwa kukurydziane już na półmetku

Żniwa kukurydziane już na półmetku
Jeszcze tylko w niektórych regionach północnej Polski trwają ostatnie zbiory kukurydzy na kiszonkę. Teraz zbierana jest kukurydza na ziarno. Żniwa są na półmetku. W tym roku zbiory mogą być o 15-20 proc. niższe - ocenia sytuację Eugeniusz Piątek, dyrektor Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Ale są też opinie, że straty z powodu suszy mogą być znacznie większe, nawet do 40 proc.

Ale kukurydzy i tak nie zabraknie, bo w tym roku zasiano jej znacznie więcej. Wykorzystano areał po nieudanym rzepaku i jęczmieniu ozimym. Powinniśmy zebrać nawet 1,8 mln ton kukurydzy na ziarno.

Na razie średnia cena w całym kraju wynosi 500 zł za tonę kukurydzy. Nie należy wstrzymywać się ze sprzedażą nasion, bo nie ma gwarancji na lepszą cenę - radzą eksperci. Na drugiej półkuli zbiory kukurydzy są wyjątkowo udane, więc jeśli cena będzie bardzo konkurencyjna możliwy będzie import.

Za suche i nie zanieczyszczone nasiona maksymalnie można teraz otrzymać 530 zł za tonę. Są chętni też na wilgotną kukurydzę. Jeśli wilgotność przekracza 30 proc., producenci nie otrzymają więcej jak 250 zł za tonę. Ocenia się, że powierzchnia zasiewów kukurydzy wyniesie w tym roku o prawie 20 tys. hektarów więcej niż rok temu, niższe będą za to plony.
Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności