Ceny zbóż, notowania, aktualności

SAPARD: Przepadną pieniądze

SAPARD: Przepadną pieniądze
Polsce prawdopodobnie przepadnie część pieniądze z programu SAPARD. Chodzi tu o pilotażowe programy rolno-środowiskowe. Tzw. działanie 5 SAPARD-u wciąż nie zostało uruchomione, a szanse na pełne wykorzystanie tych funduszy maleją z dnia na dzień.

Po wejściu do Unii Europejskiej programy rolno-środowiskowe będą obowiązkowe. Ponieważ wykorzystanie tych pieniędzy nie jest łatwe, Unia Europejska zaproponowała, aby w ramach SAPARD-u, uruchomić specjalny program pilotażowy. Na ten cel przeznaczono 30 mln euro. Ku zdumieniu Brukseli polski rząd początkowo chciał zrezygnować z działania 5. Ostatecznie wycofano się z tej decyzji, ale o programach zrobiło się cicho. Rozczarowanie ekologów prawdopodobnie będzie jeszcze większe.

 - Mam nową informację z Brukseli, że programy pilotażowe w tej dziedzinie w ramach SAPARD-u nie zostaną zrealizowane - mówi Lutz Ribbe z Komisji Europejskiej.

Tym informacjom zaprzeczają polskie władze. Ministerstwo rolnictwa chce, aby pilotaż wystartował na przełomie roku 2003 i 2004. Rząd twierdzi, że wciąż istnieje szansa na uruchomienie działania 5, a pieniądze na ten cel Polska mogłaby wydawać nawet do końca 2006 roku.

Problem leży gdzie indziej. Nawet gdyby pod koniec tego roku lub na początku przyszłego, ruszyła akcja zbieranie wniosków to na jej zakończenie mielibyśmy tylko kilka miesięcy. Biorąc pod uwagę problemy, jakie są z wykorzystaniem dostępnych już pieniędzy z programu SAPARD można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że nie udałoby się zebrać odpowiedniej ilości wniosków. A to oznacza, że programy rolno-środowiskowe tak naprawdę ruszą dopiero gdy będziemy już w Unii.

Przed polską administracją stoi teraz bardzo ważne zadanie. Musi zrobić wszystko, aby nie stracić miliardów euro z funduszy strukturalnych i dopłat bezpośrednich. Nie powinno to jednak oznaczać, że lekką ręką rezygnujemy z drobnych kilkudziesięciu milionów euro.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności