Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ożywienie w agencyjnym skupie zbóż

Ożywienie w agencyjnym skupie zbóż
Agencji Rynku Rolnego udało się już skupić prawie 3 mln ton zboża, w tym 2,5 mln ton pszenicy. To więcej niż przed rokiem. Sytuacja wraca do normalności - mówią przedstawiciele firm skupujących zboże. Do końca października jest jeszcze sporo czasu. Nawet jeśli teraz skup przyhamował, to dlatego że rolnicy zajęci są kończeniem prac polowych. Ale wielu z nich dzwoni i umawia się na późniejsze terminy, bojąc się, czy nie skończą się limity.

Zwyciężył rozsądek komentują właściciele elewatorów. Rolnicy zrozumieli, że oferowana im w skupie interwencyjnym cena - teraz 560 zł/tonę a w przyszłym miesiącu 570 zł/tonę - jest na tyle atrakcyjna, że ziarno warto sprzedać. Szczególnie, że pieniądze są pewne nie tak jak na wolnym rynku. Przetrzymują zboże w nieodpowiednich warunkach istnieje ryzyko zaatakowana go przez szkodniki, a wtedy z zyskiem można się pożegnać. Bo ziarna z rozkruszkiem czy trojszykiem nikt nie kupi.

Najwięcej, bo prawie 400 tys. ton pszenicy odstawili do skupu rolnicy w woj. warmińsko-mazurskim. Niewiele mniej na Dolnym Śląsku. Tymczasem w woj. świętokrzyskim skupiono zaledwie 18 tys. ton.

W skupie żyta przoduje Wielkopolska. Tam do elewatorów trafiło już 75 tys. ton tego ziarna. Około 60 tys. ton na Warmii i Mazurach i w woj. zachodniopomorskim.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności